Tácovka

07.09.2022

cca 5 min


"Dobrý den, mluví k vám kapitán letadla. Chtěl bych vás informovat, že my, tedy palubní personál, jsme připraveni pro odlet. Letadlo je dotankováno. Bohužel stále nemůžeme odletět, protože z důvodu velkého vytížení čekáme na pozemní personál letiště, aby vyzvednul kufry z předchozího letu z Prahy a naložil kufry vaše. Zatím nemáme žádné informace o tom, z jaké části Anglie pracovníci jedou, doufejme, že tu budou co nejdříve. Omlouváme se, ale my z kabiny bohužel nijak nejsme schopni zasáhnout do provozu pozemního personálu zde v Manchesteru. Věřím, že se vám co nejdříve ohlásím s lepšími zprávami. Držme si palce, děkuji za trpělivost."

Knihu mám. Vždy.

Blíží se tři hodiny od pravidelného odletu. Kdosi z osazenstva již pouští líbivou, plážovou hudbu. Začíná se zde vyskytovat smích i zatím nesmělé taneční kreace...

...

Do centra Prahy se tak dostávám až v jednu ráno, poslední vlak už bude tak někde u Pardubic, první mi jede ve čtyři – tak se ptám, co s načatou nocí? Jsou tady všehovšudy čtyři možnosti: drogy, kurvy, žrádlo, chlast (dámy prominou, pánové pochopí).

Dávám si dohromady plusy a minusy, taky kouknu do peněženky, a vychází mi z toho spíše c) a d). Vždycky, když se vracím ze zahraničí, je to ostatně jasná volba. Sakra, to naše pivko s čepicí bodne. Čím dříve, tím lépe. No a vzpomněl jsem si na Honest Guida, respektive Kluky z Prahy a jednu non stop tácovku, kterou v reportáži zmiňovali.

Je to jídelna Na Marjánce a čtenář ji – ve své budoucí roli ať už cestujícího, či jen ledabylého nočního tuláka – najde na Smíchově, pár kroků od stanice Anděl. I v noci tam pravidelně jezdí MHD, a to asi třemi různými linkami přímo z terminálu bez přestupu až na místo, popřípadě kousek k němu.

Prostředí je důstojné, za pultem hodná paní z východních krajin, nicméně se dá čekat, že v noci můžou atmosféru tu a tam ovlivňovat zákazníci spíše z nižší střední třídy.

Má první návštěva a já poznávám. Jakási paní si do polévky nasypala cukr místo soli a má hlasitý pocit, že to není její chyba. Jiní přítomní zase mají silnou potřebu si uvnitř vyříkat, vlastně vykřičet, své názorové spory. Jídlo je při jejich návštěvě opravdu jen velmi okrajovou záležitostí. Dochází snad i k vyvedení... zavalitým chlápkem, zjevně panem domácím, jenž dlouho situaci stoicky pozoroval, než nakonec přece musel zasáhnout.

Ale není to nic hrozného, obyčejná sonda do lidu. Příloha k jídlu.

Co je tady totiž to podstatné...?

Ach, svíce a kozel ve 2:30. Co chceš víc? Ať už střízliv, či zpit. Moc toho není. 


Závěrem snad jen poznámka k nemravné úvaze o lehkých ženách a těžkých látkách výše: bylo užito nadsázky (hyperkorektní prominou, rozumní pochopí).