O Červenou lucernu 2019

15.02.2022

5. ročník


Ačkoliv má rok 365 dní, ze zcela nepochopitelných důvodů pramenících z organizátorovy ležérnosti, ba až zahálky se v roce 2018 Lucerna nekonala. Pátý ročník se proto uskutečnil až v roce 2019, a to ještě tak tak, zase v pozdním podzimním termínu 20. října. I proto byla účast opět velmi skromná, nicméně všichni čtyři startující pánové ke svým výkonům přistoupili zodpovědně, a tak můžeme o tomto ročníku hovořit jako o relativně úspěšném, nikoliv propagačním. Do pedálů se opřeli: Lukáš Buřval, který ještě nikdy nechyběl a je vždy připraven závod resuscitovat, dále rovněž násobný účastník Petr Zvěřina, co není z Václaváku, dále jeho nejstarší syn David Zvěřina, jenž si odbyl premiéru v závodě, a konečně Pavel Pirkl, který se tentokrát dostavil sice bez manželky, avšak se synkem Jonášem v sedačce za sedlem.


1. etapa: Janov / Strakov (2,9 km, individuální časovka)

 1. ZVĚŘINA Petr
 2. BUŘVAL Lukáš
 3. ZVĚŘINA David
 4. PIRKL Pavel

Stala se nemilá věc. Organizátor bohužel nazálohoval dobře data z této časovky a po nešťastném technickém excesu při ladění webu o ně přišel. Tedy nám nezbývá nic jiného, než se spokojit jenom takto se syrovým výpisem pořadí, v jakém závodníci dokončili. To je na beton správně. Ještě je sice nějaká šance, že se někde v nějakém bloku ručně zapsané časové výsledky najdou, ale ta šance je velmi zakrslá.

David Zvěřina, Pavel Pirkl, Petr Zvěřina
David Zvěřina, Pavel Pirkl, Petr Zvěřina
Lukáš Buřval
Lukáš Buřval

Každopádně úvodní chronometr zvládl nejlépe Petr Zvěřina a zaznamenal své druhé etapové vítězství vůbec. Jak je vidět, časovky mu jdou výborně, má v nohách veliký tah a zdá se, že se i ve své lehce pokročilé fázi života 50+ začal sportovně profilovat. Pořadatel má pocit, že druhého Lukáše Buřvala porazil o 13 sekund, jistý si ale není.


2. etapa: Strakov / Říhajda (4,1 km, vrchařská etapa)

 1. BUŘVAL Lukáš ........................................ 13' 10'' (18,7 km/h)
 2. ZVĚŘINA Petr ......................................... + 2' 11''
 3. ZVĚŘINA David ..................................... + 5' 40''
 4. PIRKL Pavel ............................................. + 6' 03''

Lukáš
Lukáš
Petr
Petr

Klíčový vrchařský souboj o celkový triumf ale nakonec vyzněl podle papírových předpokladů pro Lukáše. K Říhajdě nasadil takové tempo, že nikdo další se k němu do háku schovat nedokázal. Do cíle přijel s víc než dvouminutovým náskokem. Kluci Zvěřinovi oba výrazně zaostali, přičemž rozdíl vznikl i mezi nimi – táta synovi naložil tři a půl minuty, které tím pádem jasně rozhodly i o pořádku zbylých pódiových míst. Lucernu 2019 posledními tempy u vysílače uzavřel Pája, kterému tou dobou už malý Jonáš v závětří klidně spal. Tátovu snahu úplně ignoroval.

Pavel
Pavel
Jonáš
Jonáš

CELKOVĚ:

 1. BUŘVAL Lukáš
 2. ZVĚŘINA Petr
 3. ZVĚŘINA David
 4. PIRKL Pavel

Lukáš vyhrál popáté, a už je v lucerní komunitě tak nějak jasné, že už je zatím neznámou, ještě nedoceněnou lokální legendou. Vždyť v AZ-kvízu už by měl tričko! Pořadatel bude muset na jeho počest něco vymyslet.  Snad nějakou speciální Cenu Lukáše Buřvala třeba za etapoví vítězství na nejvyšším bodě závodu...? Po vzoru Ceny Henriho Desgrange na nejvyšším bodě Staré dámy... Uvidíme.

Lukáš, David, Jonáš, Pavel, Petr
Lukáš, David, Jonáš, Pavel, Petr

V letech 2020 a 2021 se Lucerna ze zcela nepochopitelných důvodů pramenících z organizátorovy zahálky, ba až mamvpičiismu nekonala, a tak se šestý ročník uskuteční až letos, v roce 2022. Pojďme si všichni společně přát, ať už se tento mladý závod konečně zbaví svých porodních bolestí a konečně se zrežíruje v důstojných cyklistických povětrnostních podmínkách za dvojciferné účasti bojujících cyklistů a cyklistek.