Kterak Janov přenechal body Rohozné

02.03.2021

cca 10 min


TRAGÉDIE

Hra je inspirována skutečnou událostí

Veškerá podobnost vystupujících osob s osobami skutečnými není náhodná

Duben 2016


Osoby


SBOR JANOVA:

BERÁNEK O.

PIRKL P.

ŠVÁB L.

JOHAN P.

WEJDA V.

ZVĚŘINA L.

NOVOTNÝ F.

ING. ARCH. JIRÁSKO

ZVĚŘINA A.

JIREČEK T.

HÁJEK M.

HÁNĚL P.

BUREŠ P.

KUBÍČEK J.

WEJDA M.


ŽLUTÝ PANÁK 1

ŽLUTÝ PANÁK 2

ŽLUTÝ PANÁK 3


SBOR ROHOZNÉ

BOHÁČEK J.


SBOR NA STRÁNI


(1. dějství) FOTBALOVÝ AREÁL TJ SOKOLU JANOV. Na scénu přichází sbor Janova, sbor Rohozné, žlutí panáci 1-3. Hra začíná.


SBOR ROHOZNÉ, 1': (Hostující hráči mají úvodní výkop. Zahajují útok po levé straně a centrují míč do brankoviště. Domácí obrana nezasahuje, BOHÁČEK J. s pomocí tyče uklízí balón do sítě. 0:1. Je odehráno asi 20 s, domácí jsou duchem ještě v kabině.)

SBOR NA STRÁNI: (mne si oči)

SBOR ROHOZNÉ, 2': (Jeden z útočníků se po propadnutí janovské obrany ocitá tváří v tvář BERÁNKOVI O. Brankář zúročuje své kariérní zkušenosti a gólovou šanci likvduje.)

SBOR NA STRÁNI: Začněte hrát! Vzbuďte se!

HÁNĚL P., 8': (Upravuje svou pozici na levém křídle a z dvaceti metrů střílí. Míč se nevejde mezi tři tyče jen těsně.)

SBOR JANOVA: Dopředu by to jít mohlo!

SBOR ROHOZNÉ, 12': (Rozehrává rohový kop, načež míč propadá do skrumáže na malém vápně. Z ní je vymrštěný až na domácí tyčku a odráží se pryč.)

SBOR JANOVA: Chrr, chrr, chrr, chrr...

SBOR ROHOZNÉ, 17': (Zase a znovu hrozí. BERÁNEK O. je na samé hranici velkého vápna, hostující útočník ho chce překonat vrchem. Gólman mrští pěst nad hlavu a zasahuje.)

HÁNĚL P., 22': (Jako jeden z mála nepoučuje ostatní a bere do rukou prapor domácích. U levé lajny prokličkuje mezi párem soupeřů a předává BUREŠOVI P. U něj akce končí.)

HÁNĚL P., 26': (Nabízí z levého křídla pěkný centr. Dirigent BUREŠ P. emotivně reklamuje obráncovo nedovolené hraní rukou a pohrdá možností dohrát akci a dát gól.)

ŽLUTÝ PANÁK 1: (zachovává stoický klid)

KUBÍČEK J., 27': (Snaží se být aktivní a bere si míč do své správy. Několika rychlými tempy se dostává do palebné pozice a napřahuje. Jeho střela křížem na pravý dolní roh úspěch neslaví. Končí kousek mimo.)

SBOR JANOVA: Dej to líp! Hej! Co je! To je strašný. Pojďte hrát fotbal!


SBOR JANOVA je většinově chytrej jak rádio, teorii ovládá na 1*. Málokterý člen je s to zamést si před vlastním prahem. K nějakému ohrožení soupeřovy brány dochází zase až ke konci 1. dějství.


NOVOTNÝ F., 40': (Vymýšlí výpad po pravé straně hřiště a realizuje ho. Pomocnou ruku mu náběhem na přihrávku do ulice podává JIREČEK T. Druhý jmenovaný se řítí do šance a trefuje branku. Z boku.)

ZVĚŘINA A., 45': (Daří se mu najít partnera pro kombinaci, na kterou hosté nedokážou najít recept. Je jím NOVOTNÝ F. Dvojice se propracovává až k ohrožení soupeřova zařízení. NOVOTNÝ F. lobuje těsně nad.)

BUREŠ P., 46': (Vniká do pokutového území, ale míří nad podobně jako jeho kolega o minutu dříve.)


Konec 1. dějství


(2. dějství) FOTBALOVÝ AREÁL TJ SOKOLU JANOV. Na scénu přichází sbor Janova, sbor Rohozné, žlutí panáci 1-3. Wejdu V. nahrazuje Zvěřina L. Hra pokračuje.


SBOR ROHOZNÉ, 50': (Chce zvýšit vedení o další gól. Jeden hráč centruje, druhý hlavičkuje - zablýskalo se, ale z mraku nezapršelo.)

KUBÍČEK J., 51': (Přesnou přihrávkou vybízí k úniku BUREŠE P., který se dostává do největší možné šance. Všechnu zbylou energii soustředí do své pravačky, z hranice velkého vápna v plném běhu střílí.  Míč míří snad do jetě větší výšky, než do jaké autor vyhazuje ruce při kontroverzních verdiktech žlutých panáků. Stav je stále 0:1, peripetie se nekoná.)

SBOR ROHOZNÉ: Uf!

SBOR JANOVA: Eh...

SBOR NA STRÁNI: Eh...


Hra SBORU JANOVA má do ideálu daleko, ale zlepšení tu je, řekněme, patrné.


SBOR ROHOZNÉ, 66': (Jeden z členů sboru se nezachovává dle kodexu sportovních rytířů a po přerušení hry zakopává míč. ŽLUTÝ PANÁK 1 svátečně opouští středový kruh, aby příslušnému hráči mohl zblízka ukázat druhou žlutou kartu a poslat ho předčasně ze scény. Hráč jde do sprchy. Má tak ještě teplou vodu.)

SBOR JANOVA, 68': Střídáme! (NOVOTNÝ F. a KUBÍČEK J. odcházejí do zákulisí. Vstupují ING. ARCH. JIRÁSKO a WEJDA M.)

ZVĚŘINA A., 71': (Soupeř mu okopává achilovky a ne a ne ustat. Pohár trpělivosti zkušeného fotbalisty přetéká, a i když ŽLUTÝ PANÁK 1 píská faul, ZVĚŘINA A. neřádovi atak oplácí čelíčkem do prsou. Učebnicový blackout. Počty v soupeřících sborech se srovnávají.)

SBOR JANOVA, 79': Střídáme! (JIREČEK T. odchází do zákulisí. Vstupuje HÁJEK M.)


SBOR JANOVA je v předsmrtelné křeči. Deus ex machina se pořád neobjevuje a nevypadá to, že by se objevit měl. SBOR ROHOZNÉ si zatím okolo 80' vytváří dvě šance, ale ukazatel skóre se nemění.


ŽLUTÝ PANÁK 1, 87': Nastavuju dvě minuty.

ŽLUTÝ PANÁK 1, 89': (Duje do píšťaly, co to jen z posledního dechu jde.)


Tragédie končí. SBOR JANOVA a SBOR ROHOZNÉ si podávají ruce na znamení, že jejich chladně korektní fotbalové vztahy neutrpěly žádné újmy. Střelec vítězné branky BOHÁČEK J. přemýšlí, jak se v příštích dnech zabaví během tiché domácnosti. (Jeho životní partnerkou je věrná fanynka SBORU JANOVA)


Konec 2. dějství

Konec hry (padá opona)