Kolem Moravy 2023

26.09.2023

cca 10 min


Tohle jsem vůbec nijak neplánoval a přišel k tomu díky shodě pár náhod a škrtů v diáři, leč – stalo se.

1. etapa – Hladké Životice / Hladké Životice – 150 km à 1800 v. m

Ráno rozlepím oči, naleju do krku kafe a koukám – na ČT Sport živý vstup s Janem Smetanou kajsik z mlhy. Že prý baskeťáci slaví 100 let svazu, a tak si udělali hřiště na parkovišti na hranicích ČR a SR. Kohútka se to místo jmenuje. Podívám se do mapy a zalesknou se mi oči jako Libušce Šafránkové u třetího oříšku:

"Ale vždyť to je... to je dojezdová vzdálenost...!" řekl jsem si a odebral se ku skříni pro cyklověci.

Program na odpolko tedy byl jasný – zajedu pozdravit Jana a řeknu mu, že to děla fakt dobře. Ale přijedu a borci už jen balí plac.

Tak nic, otočím se a jedu zpátky na Radka desítku, co má děda ve sklepě. 

Volný den

Nějak se mi na kolo nechtělo – včera stačilo.

2. etapa – Hladké Životice / Janov – 174 km à 2200 v. m

Protože už jsem si zakázal popíjet pivo jen tak, musím si ho zasloužit poctivou prací. A navíc na podniku byly burgery, takže volba kola namísto vlaku byla jednoznačná. V kalendáři se psal pátek, a tak jsem spojil trénink se socializací.

3. etapa – Janov/Brno – 152 km à 1400 v. m

Tentokrát za trenéra. Svěřenkyně na svých zvlněných 130 km odvedla kus dobré, kvalitní práce. Nicméně stále za jízdy vytahuje kapesník a smrká do kapesníku, což lehce kazí sportovní dojem. Hodnocení: A-.

4. etapa – Letovice/Janov – 106 km à 1200 v. m

Chtěl jsem si to střihnout nazpět hned z Brnéčka, ale nějak jsem si pospal, a tak jsem si pro dochvilnost u odpolední schůzky musel pomoci vlakem do Letovic. Za trest jsem si posléze dal nějaké vrchařské cárání v okolí Litomyšle navíc.

5. etapa – Janov / Hladké Životice – 189 km à 2000 v. m

Uvědomil jsem si, že mám za posledních pár dní skoro šest set kilometrů, a ani jsem o to nestál. Zkrátka se sešlo pár delších jízd při sobě. Mmm, tak co to dotáhnout do té tisícovky, když už je zaděláno...? (Tisíc kilometrů mám jako svou vlastní spodní hranici "cesty kolem...", abych to považoval za reportováníhodné.) Tělesné schránce se ale moc nechtělo... Jenže mysl rozhodla, že se jede dál. Vždyť hezké léto venku stále je.  

Volný den

A už se nechce ani mysli. Hezký prodloužený čas v posteli. Kašlu na to. Sesmolím jiný článek než cyklistický, tohle je jen samá práce a svaly už moc na pokyny poněkud více zabírat a tahat nereagují.

6. etapa – Hladké Životice / Hladké Životice – 97 km à 600 v. m

Jenže ozval se týpek ze Vsetína, že by si koupil kameru, co inzeruju. A tak určitě, dej mi ty prachy – hned si pro ně sám zajedu! Ještě hned teď.

Volný den

Na můj vkus moc volných dní na takový "poloviční úvazek" v porovnání s jinými cestami, ale což – mám snad taky právo na flákačku. Pořád to na sebe tak nějak navazuje.

7. etapa – Hladké Životice / Hladké Životice – 101 km à 1200 v. m

A tak když už to mám považovat za tu takzvanou cestu, tak tam chci přidat ještě nějaké metry do výšky, ať to nevypadá, že se jen vozím. Jenže prší a ohoblované pastorky začínají na začátku stoupání na Pustevny vypovídat službu. Peru se s přeskakováním řetězu, ale jsem dost velké hovado na to, abych si obhájil, že tento tréninkový blok je hodnotnější než ten nový řetěz, který asi rozjebu.

8. etapa – Brno/Brno – 151 km à 1000 v. m 

Svěřenkyně absolvovala další kvalitní posun. Sto padesát kilometrů a já říkám: dobrá práce. Role domestika a jakéhosi mentora mě vlastně docela baví, zjišťuju,

A mně to vyšlo na potřebnou metu, bezpěčně.

Proč to ale celé píšu a dávám do této série, i když to je parametrově dost pod laťkou?

Protože to je relativně brzy po Tour de France. 

V průběhu jsem si uvědomil, že to není jen takové jakési šmrdlání. Vlastně to byl docela zajímavý odraz toho, jak tělo letošní Francii zpracovalo. Když jsem po pár delších jízdách po sobě zjistil, že jsem trochu unavený, chtělo se mi v té určité letargii zůstat, pokračovat v ní, abych viděl, zda to nějak překonám a budu schopen nakonec dát solidní celkovou vzdálenost i brzy poté, co organismus podstoupil Tour. A ukázalo se, že letargie přešla a poslední dva tři dny jsem byl vlastně čerstvý. Hodně dobré zjištění.

Protože příští rok chci jít do dvojboje Tour de France + Vuelta a España. V tom cítím další posun. Jedna Grand Tour, tři týdny odpočinek, respektive udržovací aktivní regenerace, a navázání další Grand Tour.

Čili tento segment potrénování beru jako dobrý zkušební model. Těch "týdnů mezi" bylo samozřejmě více a náročnost předkládaného etapáku oproti Grand Tour čtvrtinová, ale i toto je nějaká informace, která mně dodala sportovní sebevědomí ohledně toho, co jsem si na kanapi tentokrát namyslel. Pro dvojboj budu muset ještě hodně trénovat, ale toto byl důstojný sebeinformační vklad. A ten předem vážně chceš,

Vytrvalostní sport je z 60 % o těle a ze 40 % o nastavení mysli.



Kolem Moravy 2023

1 119 kilometrů – 11 500 výškových metrů